Jak být eco friendly

Staňte se eco-friendly v době covidové

Využijte čas strávený doma a zkuste nový životní styl. Pobyt doma v době covidové může člověku způsobit velký stres a psychický tlak. Začít se věnovat něčemu novému může od stresu dobře pomoct. Navíc uděláte něco pro sebe i pro životní prostředí, kde žijete. 

Začít můžete kdekoliv a kdykoliv. Možná ten dlouhý pobyt doma nutí více a častěji uklízet. Ale nemusíme k tomu používat zbytečnou chemii, která je škodlivá nejen k přírodě, ale i k nám samotným.

Proto mám pro vás 5 tipů na univerzální ekologické domácí čističe aneb jak je vyrobit doma a připomenout je.

  1. Univerzální čistič 

Univerzální čistič, se kterým vyčistíte všechno od koupelny po kuchyň. Odstraní nežádoucí mastnotu a nečistoty. 

Tip: Smíchejte 500 ml octa, 250 ml vody a 20 kapek přírodního esenciálního oleje. Nalijte do lahve s rozprašovačem a bakterie nebudou mít šanci. Mužete s ním mít i okna (nemusíte přimýchávat esencální olej)

  1. Domácí čistící písek

Hodí se všude tam, kde byste jinak popadli tekutý písek.

Tip: Jednoduše smíchejte citronovou šťávu s takovým množstvím jedlé sody, aby vznikla hustší pasta. Kyselina z citronu má antibakteriální a dezinfekční účinky a působí jako přírodní bělidlo.

  1. Odstranění vodního kamene

Tip: Na odstranění kamene z pračky nalijte do výlevky jeden plný šálek octa a zapněte ji na prázdno na 60 stupňů. Rychlovarnou konvici zase vyčistíte vodou a octem v poměru 1 : 1. Nalijte do konvice a nechte přejít varem.

  1. Čistič odpadů

Tip: Nasypte do odpadu 1 hrnek jedlé sody, zalijte ohřátým bílým octem a nechte působit tak 15 – 30 minut. Pak už jen spláchněte horkou vodou z kohoutku.

  1. Leštěnka na dřevo

Tip: Smíchejte 1 šálek olivového oleje a ½ šálku citronové šťávy, naplňte rozprašovač a leštěte. Citronová šťáva působí proti špíně a olej dodává nábytku lesk.

 

Můžete sdílet článek i se svým okolím a šířit tak ekologii kolem sebe :-)