Kokedama - japonské pěstování

Začněte pěstovat v japonském stylu

Kokedamu "Ko Key Da Ma" nebo-li mechovou kouli se jednoduše zamilujete!
Jedná se o japonský styl pěstování rostlin. Existují dvě mětody, jak kokedamu umístit do interiéru: levitující kokedama, která se zavěšuje do prostoru, a kokedama, která se umísťuje na ozdobný talířek či misku.

Dnes vás seznámíme s novou metodou jak velmi originálním způsobem pěstovat rostliny v závěsu. Jedná se o japonské umění Kokedama, jehož název je odvozen od japonského slova Ko Key Da Ma, což v překladu znamená mechová koule.
 
 
kokedama-1100x618.jpgZdroj: shutterstock.com
  

Vpodstatě se jedná o pěstování rostlin ať již v exteriéru nebo interiérů, a to zavěšených v mechové kouli. Kokedamy jsou jednoduchou alternativou k dříve složitě pěstovaným typům Nearai bonsají. Obecně se má za to, že Nearai bonsaje byly pěstovány ve stylu oblíbeném v Japonsku od začátku 17. století do 60. let 19. století. Kořenový systém Nearai bonsají tvořil v nádobě pevnou a naprosto kompaktní strukturu, která i po vyjmutí z pěstební nádoby zachovávala svůj tvar koule. Bonsaje, které byly vyjmuty, se ukládaly na speciální podstavce a zde se nechávaly porůstat vrstvou mechu. Takto představovaná rostlina měla předvést naplno svou přirozenou krásu.

Dá se říct, že jako kokedamu můžete pěstovat prakticky kteroukoli rostlinu, snad kromě vodních. Nejvhodnějšími adepty na tento styl pěstování jsou pokojové rostliny. Rostliny mají své kořeny obalené v zemině a tento bal je následně ještě obrostlý mechem. Rozlišují se 2 typy kokedam. Prvním typem jsou kokedamy závěsné, druhý typ je umisťován na talířky či misky.
 

Základem pro úspěšné pěstování je vhodný substrát, ten je třeba smíchat ve vhodném poměru s jiným materiálem a přizpůsobit ho vždy maximálně na míru dané rostlině.

  • shutterstock_1909160755-352x198.jpg
  • shutterstock_1009638790-352x198.jpg
  • shutterstock_1488118460-352x198.jpg

 

Mech, který obaluje kořenový rostlinný bal, plní nejen záchytnou funkci, ale zároveň i funkci estetickou. Vzhledem k tomu, že v interiérových podmínkách je dosti sucho, mech se obvykle neujme, ale při pěstování vlhkomilných rostlin, nebo rostlin v exteriéru to možné je. Na samotný závěr se kolem mechové koule obplete provázek se závěsným koncem. Kokedama se pak zavěšuje na háček za očko na konci závěsu a sundává se při zavlažování rostlin, které se nezalévají klasickým způsobem, ale namáčejí se do kbelíku s vodou. Pak se nechají dostatečně nasáknout a poté ještě následně na misce okapat.

https://www.youtube.com/watch?v=emEhRvxEJMs